Aktywny Strzelec, 20.06.2020, Łódź, Collegium Krav Maga

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
28 lutego 2020 (aktualizacja 7 marca 2021)
AKTYWNY STRZELEC
 
Certyfikowane szkolenie Collegium Krav Maga Polska Szkoła Samoobrony.
Krav Maga ma nas przygotować do radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Jednym z takich problemów jest sytuacja tak zwanego „Aktywnego Strzelca”.
 
KTO TO JEST AKTYWNY STRZELEC (ANG. ACTIVE SHOOTER) ?
 
Aktywny Strzelec to osoba mająca na celu zabicie możliwie największej liczby ludzi w obszarze zamkniętym o wysokiej gęstości zaludnienia, poszukująca w danym miejscu kolejnych ofiar, tak długo dopóki posiada czas i możliwości zabijania. Strzelec najczęściej działa przy użyciu broni palnej i nie istnieje schemat lub metoda, którą kieruje się w wyborze ofiar. Tego typu sytuacje są nieprzewidywalne i rozwijają się niesamowicie szybko. Ponieważ sytuacja Aktywnego Strzelca najczęściej dobiega końca w przeciągu 10 – 15 minut, zanim siły porządkowe zdążą przybyć na miejsce zdarzenia i odpowiedzieć, każdy indywidualnie powienien być przygotowany psychicznie i fizycznie do radzenia sobie w tak stresogennym środowisku.
 
W sytuacji Aktywnego Strzelca należy pamiętać, że napastnicy nie negocjują, a jedynie starają się zabić możliwie największą liczbę osób cywilnych w możliwie najkrótszym czasie, żeby zyskać rozgłos, na którym im zależy. Aktywni strzelcy z reguły nie zwlekają i nie czakają na przyjazd sił porządkowych, żeby podjąć walkę. Bardzo niewielu funkcjonariuszy zostaje rannych podczas tego typu sytuacji, a jeszcze mniej traci życie.
 
Najczęściej kiedy aktywny strzelec znajduje się w sytuacji, gdzie konfrontacja z reagującymi siłami bezpieczeństwa jest nieunikniona, popełnia on samobójstwo. Natomiast kiedy cywile – nawet nieuzbrojeni – nie mają już innego wyjścia i absolutnie zmuszeni są by stawić opór, aktywny strzelec nie jest w stanie poradzić sobie z sytuacją – traci inicjatywę, jego atak załamuje się, najczęściej prowadząc do natychmiastowego rozwiązania.
 
Dobrymi zasadami, którymi powinieneś kierować się w sytuacji Aktywnego Strzelca, są:
– bądź świadomym i zaznajomionym z otoczeniem, w którym się znajdujesz oraz wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami,
– zwróć uwagę na co najmniej dwa wyjścia awaryjne w najbliższym otoczeniu w każdym obiekcie, w jakim się znajdujesz,
– jeżeli znajdujesz się w biurze, pozostań w tym samym miejscu i zabezpiecz drzwi,
– jeżeli znajdujesz się w korytarzu, schowaj się w pokoju oraz zabezpiecz drzwi.
– Jako wyjście ostateczne, spróbuj zneutralizować napastnika. W momencie kiedy strzelec znajduje się w bliskiej odległości od Ciebie i ucieczka nie jest możliwa, Twoje szanse na przeżycie dramatycznie rosną, jeśli spróbujesz obezwładnić i zneutralizować napastnika.
 
Na tym seminarium swoją uwagę skupimy na wyjściu ostatecznym, czyli kwestiach związanych z obroną przed szantażami bronią krótką, długą i w walce z „Aktywnym Strzelcem”. Omówimy sytuacje zakładnicze, obezwładnienia i zaskakiwania uzbrojonego napastnika zarówno samemu jak i w grupie. Trening będzie składał się z elementów teoretycznych i praktycznych, uwzględniając ćwiczenia z atrapami broni palnej, imitacją wybuchów granatów oraz strzałów.
 
Każdy uczestnik szkolenia otrzyma oficjalny certyfikat Collegium Krav Maga Polska Szkoła Samoobrony.
 
Miejsce: YMCA, ul. Moniuszki 4a, Łódź
Data: 20.06.2020
Czas: 10:00 – 13:00
Koszt szkolenia: 150 zł
 
Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
+48 501 763 782 – Tomek
kontakt@collegiumkm.pl
collegiumkm.pl

Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.